Jak vybrat matraci pro zdravý a kvalitní spánek

Nákup kvalitní matrace není levná záležitost. Je zde mnoho prostoru k rozhodování a výběru. Proto přinášíme krátký článek, který vám pomůže zodpovědět důležitou otázku, jak vybrat matraci, aby váš spánek byl co nejdokonalejší.

Matrace totiž musí splňovat nejen parametry určující komfort během noci ale také musí mít kvalitu, jež odpovídá vynaloženým prostředkům a zaručuje dostatečně dlouhou dobu, po kterou nám vydrží bez nutnosti výměny za novou. Každá matrace má totiž svoji životnost a není vhodné spát léta letoucí na jedné a té samé.

Jak vybrat matraci s ohledem na váš zdravotní stav

Podstatná část problémů například se zády je způsobena nevhodnou zátěží organismu. To se může dít při sedavém zaměstnání, špatném postoji a také při nevhodné poloze ve spánku. Mnoho hodin každý den ve špatné poloze se musí dlouhodobě projevit.

Spaní na nerovném povrchu je vyloženě škodlivé. A právě nekvalitní matrace se po čase deformují a působí mnoho potíží. Z tohoto hlediska je lepší koupit kvalitní matraci, která vydrží v potřebném stavu několik let.

To platí pro osoby bez specifických zdravotních obtíží. Pokud se již léčíte s chronickými potížemi, tak je vhodné se o výběru vhodné matrace nejprve poradit se specializovaným lékařem.

Jak tvrdou matraci vybrat?

Tvrdost nebo tuhost matrace se rozlišuje mnoha způsoby a stupni, které jsou často odlišné u různých výrobců. V zásadě můžeme matrace rozdělit do 3 – 4 typů podle tvrdosti.

Pro zdravého člověka obecně platí, že mu vyhovují matrace střední tvrdosti. Rozšířený mýtus o vhodnosti tvrdých povrchů je spíše legendou. Jinak bychom všichni spokojeně spali na dubových fošnách.

Tvrdé povrchy bývají předepisovány právě lidem s určitými potížemi, kde je nutná výrazná podpora kosterního systému. Zde je ale výběr potřeba konzultovat s odborníky, kteří vám doporučí vhodný postup dle vaší diagnózy.

Zdravý člověk se při výběru matrace může orientovat nejen podle střední tuhosti ale také dle vlastních pocitů. Pokud vám pocitově sedí tvrdší nebo měkčí varianta, tak se nenechte zviklat cizími názory.

Pěnová matrace není pro každého

Jak vybrat matraci podle materiálu, kterým jsou plněné? Možná budete překvapeni ale svoji roli zde může sehrát i váš “styl” spánku.

Například matrace s paměťovou pěnou – jsou výborné protože dokáží přesně kopírovat vaše tělo a přizpůsobit podporu jeho přirozeným křivkám. Taková matrace se hodí zejména lidem, kteří se příliš nepřevalují. 

Pokud celou noc putujete z jedné strany na druhou, tak vám matrace s paměťovou pěnou příliš neposlouží jelikož se pořádně nestihne přizpůsobit neustále se měnící poloze. V takovém případě volte spíše tvrdší variantu běžné matrace.

A co s pružinami?

Klasické pružinové matrace mnohé odrazují. Levné výrobky tohoto druhu opravdu v minulosti příliš pohodlí nepřinášeli. Dnešní kvalitní nezávislé pružinové matrace jsou ovšem nad míru povedené. Vhodné mohou být zejména v případě matrací určených na široké postele pro dvě osoby. Dobře reagují na rozdílné zatížení pod každým člověkem. Doba ale nahrává spíše bezpružinovým variantám. V každém případě je nutné vybírat matraci takovou, která není při spaní dvou osob na jedné posteli deformovaná. Každý by měl mít vlastní rovnou plochu pro nerušený spánek.

Jak vybrat matraci pro dítě nebo pro seniora

Spánek a potřeby člověka se mění také s věkem. Zdravý člověk by se měl až do středního věku při výběru matrace orientovat hlavně s ohledem na vlastní pocity a komfort.

Jsou zde ovšem dvě odlišné věkové kategorie:

  • Děti
  • Senioři

Tyto skupiny osob potřebují zvláštní přístup. Jak vybrat matraci právě pro ně?

Pro zdravý vývoj dětí jsou vhodnější spíše tvrdší matrace, které příznivě podporují zdravý rozvoj kosterního systému.

Naopak starší osoby ocení spíš měkčí matraci. Platí to například u žen, které v seniorském věku mívají křehčí kosti a klouby. Tvrdý podklad při spánku tomuto příliš nesvědčí.

Co se stane při špatném výběru matrace?

V dnešní době je poměrně těžké sáhnout úplně vedle. Přesto je mnoho majitelů nových matrací někdy nepříjemně překvapeno různými komplikacemi a diskomfortem. S každou matrací si zvykáme na nový podklad, na němž trávíme celou noc. Zejména při přechodu z nekvalitní nebo opotřebované matrace může diskomfort přetrvávat až několik týdnů.

Pokud však máte potíže i po měsíci a déle, měli byste zbystřit. V lepším případě vám matrace úplně nesedla. V tom horším máte určité zdravotní potíže, které není od věci začít řešit s vaším lékařem.

Kvalita spánku nezávisí jen na matraci

Dnešní doba hledá zkratkovitá řešení. Špatně spíte? Kupte si novou matraci!

Tak jednoduché to ale není. Osmihodinová doba spánku je poměrně známá a zdravá doba, za níž se vaše tělo musí každé ráno cítit svěží. Kvalita spánku ale nemusí ladit s počtem hodin. Většina lidí usíná poměrně pozdě. Nejlepší spánek přitom bývá v období před půlnocí. Usínat v osm hodin večer nejspíš není reálné ale pokuste se usínat alespoň před desátou. Snažte se alespoň dvě hodiny před usnutím nesledovat telefon, tablet ani jiné obdobné zařízení a spěte v dobře větrané místnosti. Pouze tak dokážete z vaší matrace vytěžit maximum pro kvalitní spánek.

Další články: Jak vybrat kuchyň

.

administrator