5 tipů, jak vybrat kuchyň pro vaši spokojenost

Kuchyň je centrem dění pro velkou část domácností. Probíhá zde příprava jídel i drobných svačinek, často ale také kuchyň slouží jako místo pro setkávání členů rodiny a mnohdy i důležité rodinné rozhovory.  Jak vybrat kuchyň je proto důležité téma.

Proto je důležité aby kuchyň tvořila funkční i komfortní prostor v němž se budete cítit dobře. Vybavení kuchyně zkrátka nelze podcenit a začíná to již u kuchyňské linky a dalšího nábytku.

Musíte správně vybrat každou součást vaší kuchyně, důkladně promyslet všechny detaily: počínaje skříňkami a policemi, konče systémem jejich otevírání a přístupu k nim při nejrůznějších činnostech.

Největší výzvou jsou v tomto malé kuchyně, kam mnohdy musíte vybavení doslova nacpat a snažit se zachovat alespoň nějaký prostor pro práci a pohyb v místnosti. Neřešitelná situace ale neexistuje. Pojďme se podívat na několik tipů, které vám zařizování kuchyně pomohou usnadnit.

jak vybrat kuchyň

Vybíráme jen nábytek a předměty, které budeme opravdu potřebovat

Při zařizování kuchyně je snadné listovat katalogy a vybírat podle jejich lákavých nabídek. Kuchyně je ale z převážné části prostor určený k nejrůznějším způsobům přípravy jídla. Hlavní pozornost tak věnujte hlavně tomu, co plánujete v kuchyni dělat a kde. Podle toho vybírejte v první řadě především funkční nábytek a výbavu. Základem je praktické umístění linky, skříněk a spotřebičů. Rozmístění dalších polic či jiného vybavení by mělo vycházet ze základní kompozice vaší kuchyně.

Není dobré vymýšlet kuchyni bez koncepce. Musíte přesně vědět proč a kam dáváte každý kus kuchyňské výbavy.

Kuchyně pro hospodyňku versus kuchyně pro nenáročné

Základním parametrem kuchyně je také míra jejího využití. Pokud je vaření vaším koníčkem nebo se staráte o velkou a hladovou rodinu, tak vaše kuchyně bude vyžadovat to nejlepší zařízení včetně pestré škály spotřebičů a kuchyňských pomocníků, které potřebují úložný prostor i své pracovní místo.

Singles a lidé, kteří vaření příliš neholdují naopak mohou kuchyňské vybavení i veškerý nábytek dovést do úplného minimalismu s jednoduchou ale stylovou linkou. Pár skříňkami, varnou konvicí a mikrovlnnou troubou. Nemá cenu utrácet za naddimenzovanou kuchyni pokud prakticky nevaříte.

Jak vybrat kuchyň – barvy, barvičky

Výběr barev je věc snadná. Ovšem jen zdánlivě. Získat harmonický prostor se sladěnými barvami je někdy velmi těžké. Ideální je pozvat si zkušeného designera, který dokáže vytvořit vhodnou kombinaci barev jež zapadne do celkového vzhledu vašeho obydlí.

Konkrétní výběr barev je však nakonec otázka vašeho vkusu. Současná nabídka zahrnuje všechny možné barvy nábytku a spotřebičů. Světlé barvy mají tendenci prostor spíše rozšiřovat. Hodí se tak do menších kuchyní například v panelových bytech. Pro živější dojem je vhodné takovou kuchyň vybavit některými doplňky či spotřebiči ve výrazných barvách. Naopak kontrastní design kuchyně lépe sedne prostorným domům.

Důležité je též kvalitní osvětlení, které dokáže celkový dojem z prostoru výrazně ovlivnit.

Jak vybrat kuchyň a pracovní desku

Pracovní deska je v podstatě to nejpoužívanější z celé kuchyně. Připadá na ni veškerá zátěž všech pracovních procesů. Odkládá se na ni nádobí a náčiní. V podstatě neustále je konfrontována s tekutinou. Končí na ní i prskance horkého oleje a je omývána nejrůznějšími čistícími prostředky.

Pracovní deska z přírodního kamene

Kámen je z hlediska odolnosti velmi odolný materiál. Jakákoliv tekutina na něj nemá v podstatě žádný vliv. Nevadí mu vysoké teploty, je odolný proti mechanickému poškození a má stálý vzhled, který přetrvá prakticky na věčné časy. Nejčastěji se používá žula nebo mramor. Nevýhoda je zřejmá: jde o velmi drahý materiál, který je navíc poměrně těžký, což komplikuje jeho instalaci. Právě při transportu a finální montáži navíc hrozí největší riziko. Historek o drahých deskách, které montéři zlomili cestou do kuchyně známe několik.

Pracovní deska z umělého kamene

Umělý kámen se svými vlastnostmi blíží tomu přírodnímu. Cenově vychází levněji a i hmotnost takové desky je nižší než v předchozím případě. Hlavní výhoda této varianty ale spočívá v možnosti získat desku méně častých tvarů. Umělý kámen je možné vyrábět v atypických provedeních a proporcích. K dispozici jsou navíc imitace vzhledu nejrůznějších druhů materiálů.

Dřevěná pracovní deska

Desky z přírodního dřeva jsou relativně drahé. Jde však o vysoce estetickou záležitost z obnovitelných ekologických zdrojů. Díky vhodné impregnaci dobře odolává vlhkosti. Potíž může být s mechanickou odolností. Řezat na dřevě samozřejmě nepřichází v úvahu bez podložky. Poškodit ji může také vysoká teplota. O desku ze dřeva je navíc nutné pečovat, aby vám dlouho vydržela při zachování dokonalého vzhledu.

Laminátová pracovní deska

Laminát je nejčastějším materiálem. Může za to samozřejmě velmi nízká cena. Jeho vlastnosti jsou však pozoruhodné. Díky vhodné kombinaci materiálů a jejich finální úpravě je laminátová deska velmi odolná vůči všem vlivům. Jen tak snadno ji nepoškodíte a vyžaduje pouze jednoduchou základní údržbu a mytí. Vnější povrch navíc může imitovat dřevo i kámen.

Nerezové desky

Nerez je asociovaný spíše s profesionální kuchyní například v restauracích nebo jídelnách. V posledních letech je ale hitem zejména v minimalistických kuchyních. Cena je poměrně příznivá a odolnost prakticky nekonečná.

Skleněné pracovní desky

Sklo nepatří mezi úplně nejčastější materiály. Patří však spíše k vybavení luxusních domácností, kde často tvoří svým způsobem dekoraci. Sklo je inertní, odolné vůči tekutinám a dobře se myje. Křehkost a riziko vzniku prasklin je během času ale naprosto nevyhnutelné.

Vybíráme správný jídelní stůl

Mnohé kuchyně slouží zároveň i jako místo pro konzumaci. Proto potřebujeme vhodný stůl. Na každého člena rodiny u stolu potřebujete minimálně 70 centimetrů prostoru. Z tohoto byste měli vycházet při počátečním výběru. Další hosty vám umožní přijímat stůl, který lze rozložit.

Do moderní kuchyně se nemusíte vůbec omezovat pouze na dřevěný stůl. Při uvažování, Jak vybrat kuchyň, můžete zvážit i stůl skleněný nebo dokonce kovový.

Kulaté stoly

Mají velkou výhodu – malé dítě se u nich nemá šanci praštit o roh. Tím to asi končí. Kulatý stůl není vhodný do menších prostor jelikož nejde dobře zapasovat ke stěně. Kompromisem může být stůl oválný, který tyto nedostatky odstraňuje.

Čtvercové a obdélníkové stoly

Stůl ve tvaru čtverce se hodí pro singles nebo páry žijící samostatně. Umístěním jedné strany na stěnu lze ušetřit dost místa bez omezení možnosti pohodlně stolovat.

Obdélníkový stůl je pak naprostá klasika, která umožňuje stolování i velkým rodinám nebo větším skupinám osob.

administrator